Frézka po signoru Ferrarim

„Tož do Pěruňa, co je to za sviňsky verk?“ Monty Python Flying Circus, epizoda „Dělnický spisovatel“

Tohle je bezesporu velmi zajímavej kousek v naší sbírce. Předem podotýkám, že máme všechny naše stroje rádi, ale tahle univerzální frézka je unikát. Rozhodně pro všechny, kdo ji viděli. Většinou žasli, páč ji zřejmě v těchhle končinách nikdy nikdo neviděl (já ji samozřejmě taky viděl poprvé v životě). Přinejmenším reagovali podobně, jako Monty Pythoni, který jsem citoval v úvodu.

Italská provenience, S. I. M. A. Rossi, rok výroby 1963. Když jsem k ní hledal veškerý dostupný info, narazil jsem jen na web jednoho nadšence do strojů z Británie, kterej je její konstrukcí fascinovanej a vyzývá všechny, kdo ji mají, aby mu dali vědět. Nedal jsem mu vědět – kdo ví, třeba po ní pase tak moc, že by nám ji ukrad‘.

Po seřízení a promazání si tahle dáma jen tak vrní:

VIDEO

Zajímavá je tahle krasavice i proto, že ji původně kupoval nějakej signore Ferrari. Je celkem možný, že je Ferrari v Itálii stejně populární jméno, jako u nás Novák. Ale třeba taky ne…

Buď jak buď, na to, že je tahle madam de facto už v přechodu (za rok jí bude 55 let), je v celkem solidním stavu. Hůř se nám na ni sháněly nástroje, ale jak už jsem tu jednou psal, když se vytrvale ptáte, doptáte se na všechno. ? Se vším ostatním nám pomohli otec a syn Perthenovi z Vysokého Mýta, kteří nám dělají servis. Díky moc!

Mimochodem, mám velkou radost, že je ta mašina v cajku a dál slouží. Viděl jsem za poslední dva roky pár strojů, které mají tyhle konvenční nahradit, a žádná sláva. I proto je po těchle vercích dodnes taková poptávka.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *