Jak se dělá KoloFogo

Pětadvacet různých komponentů, spousta z nich navíc v několika variantách, to jsou ingredience nutné k výrobě jednoho vozíku značky KoloFogo.

Ne, nechceme se chlubit, kolik toho musíme zvládnout, jen jsme si říkali, že by nebylo od věci, kdybyste věděli, kolik je potřeba dát dohromady materiálu a součástek, aby vznikl jeden náš vozík. Faktem je, že to tak na první pohled nevypadá. Člověk si řekne : pár zohýbaných a posvařovaných trubek. Věřte, že by to tak i pro nás bylo mnohem jednodušší – kdyby to tak bylo 😉

Aby všechno fungovalo, jak má, a aby to hlavně dlouho a spolehlivě sloužilo, je potřeba všechny části rámu poskládat z trubek, které obstojí ve výpočtech i v praxi, ale současně nebudou vážit tunu. To všechno nesešroubujeme, aby to pak v terénu strašidelně vrzalo a házelo, ale poctivě posvařujeme.

Jasně, vyrábíme „po staru“, ale chceme mít jistotu, že od nás vozíky odejdou ve stoprocentní kvalitě. A díky tomu, že vyrábíme tady, můžeme všem svým zákazníkům nabídnout i rychlý servis.

Takže co všechno vlastně dáváme dohromady? Kdybychom sepisovali recept na vozík KoloFogo, byl by to celkem úctihodný seznam, ostatně, posuďte sami:

9 typů hliníkových trubek (podle průměru a tloušťky stěny)

2 typy hliníkových tyčí (podle průměru)

1 typ hliníkového jeklu s oblými hranami

4 typy nerezových trubek (podle průměru a tloušťky stěny)

8 typů hliníkových výpalků

2 typy nerezových výpalků

18 originálních menších spojek

2 originální větší spojky

1 originální úchyt tažné tyče

3 typy CNC opracovávaných dílců z hliníku

2 druhy plastových kluzných pouzder

1 typ bronzových kluzných pouzder

2 druhy tkanin na výrobu potahu

3 druhy tkanin na výrobu miminkovníku

Plus celá řada dalších komponentů: sada kol (2 x 12 palců, 1 x 20 palců), rychločepy, tlumič, brzda s kotoučem, pákou, lankem a bovdenem, 10 typů šroubů, podložek a matek, 9 druhů drobných plastových součástek, drobný čalounický materiál (zipy, suché zipy, reflexní pásky, nitě atd.) atd.

Trubky, tyče a jekl je potřeba:

1. nařezat na 22 různých délek, 2. naohýbat, 3. navrtat, 4. frézovat, případně opracovat na soustruhu, 5. posvařovat do 9ti částí rámu, kterým pracovně (i výkresově) říkáme : spodní část se sedačkou, opěrná část zad, horní kratší část, horní delší část, kyvka, náprava, tažná tyč trubky madla a madlo, 6. začistit některé části rámu po svařování výstružníkem a závitníky, 7. přeleštit bruskou posvařovaná nerezová madla

Následně je potřeba:

1. odvézt hotové části rámu do lakovny, 2. nalakované části pak smontovat (sešroubovat), 3. hotový rám potáhnout čalouněním, 4. nainstalovat tlumič a brzdu, 5. osadit rám koly, 6. otestovat seřízení kyvky a brzdy, 7. otestovat funkčnost adaptéru a tažné tyče, 8. vozík rozložit a zabalit do krabice, 9. odeslání majitelce / majiteli

Tož tak. Teď víte zas o něco víc 😉