Nápad? Fajn, ale co s ním?

Začátek by se neměl vynechávat, a tak se přece jen trochu vrátíme v čase. Ostatně, sliboval jsem přeci, že by tohle psaní mohlo někoho inspirovat – nebo naopak odradit, jak se to vezme. ?

Ze čtení všech těch příběhů úspěšných firem v barevných magazínech se jednomu snadno zatočí hlava. Žel moc málo se v nich zdůrazňuje, čím vším si lidé, kteří za nimi stojí, museli projít. Přitom právě jen díky problémům rostete (a možná právě proto se o nich tak málo mluví, to je totiž to pravé know-how. ?

Začněme samotným nápadem. Řekněme, že máte takový, který je originální. A že máte jakous takous představu, jak ho realizovat. První věc, kterou rozhodně doporučuju udělat, je, že s tímhle svým nápadem obejdete co nejvíc lidí. Zdůrazňuju obejdete – to znamená, že jim zavoláte, pozvete je na kafe a ukradnete jim hodinku jejich času.

Otravujte s ním pokud možno hlavně ty, kteří už začátky podnikání úspěšně zvládli a dobře vědí, co obnášejí. Obracet se v téhle fázi na vlastní rodinu je nesmysl – všem těm milým lidem se pod vlivem příbuzenských emocí nejrůznějšího druhu vybavují jen ty nejčernější scénáře, navíc většinou ani nemají s podnikáním zkušenosti.

Jasně, že i tak bude dost lidí, kteří Vám to budou rozmlouvat. Ale vyslechněte si pozorně jejich argumenty, zapište si je a pak si je dejte na svůj seznam „pro a proti“. Dřív nebo později na jejich slova dojde, věřte mi. A bude jen na Vás, jak na to budete připravení (i k tomu slouží onen seznam pro a proti  – když víte, co všechno je na misce vah „proti“, nutí Vás to předem promýšlet varianty řešení).

Já si takhle kupříkladu dodnes připomínám jednu z prvních vět, kterou mi řekl kamarád, majitel jedné úspěšné tuzemské výrobní firmy, když jsem mu ukazoval koncept KoloFogo. „Nápad je to fakt dobrej, ale je na tom věcí jak na orloji.“ Potvrzuju, z výrobního i ekonomickýho hlediska dává největší smysl věc, jejíž základ je jednoduchej a Vy pak na něm jen dál hezky stavíte – vymýšlíte další a další variace a kombinace.

Takže? Takže konkrétně já se pustil do výroby možná vůbec nejsložitější věci, jakou jsem si mohl vybrat. ? Přesto, nebo právě proto potvrzuju, co mi tehdy můj kamarád říkal.

Takhle vypadal náš vůbec první prototyp. Ještě s nástavcem madla pro kočárkovou verzi… 

Jinými slovy, pokud je to jen trochu možné, uvažujte na začátku tak jako můj kamarád. Čísla zatím nechte stranou, těch si užijete ještě víc než dost. ? Nejprv dejte dohromady jen ten seznam pro a proti. Kdo Váš nápad potřebuje a bude si Váš výrobek nebo službu kupovat? Dělá či nabízí už někdo něco podobného? Jak moc bude složité to vyrobit/realizovat – co všechno bude potřeba zařídit či udělat? Kdo to bude vyrábět? Co k tomu bude potřebovat? Kdo to bude prodávat? Co k tomu bude potřebovat? Atd.

Pokud cítíte, že to pořád není dost, aby to stačilo (dejte v tuhle chvíli klidně na intuici, tam Vám bez rozpaků řekne, že je to úplný nesmysl), nemusíte nutně hned svůj nápad zahazovat. Zkuste jej vylepšit. Třeba tak, že se trochu víc zamyslíte nad samotným způsobem výroby (viz výše od jednoduchého ke složitějšímu), nebo způsobem prodeje (pořád ještě existují originální způsoby, jak Váš výrobek či službu dostat co nejrychleji a bez prostředníků k lidem).

Zpětně tak potvrzuji, že je hodně maličkostí, které Vám v tom zdokonalování myšlenky můžou pomoct. Popusťte uzdu fantazii a bavte se tím, že nad nimi budete přemýšlet. Platí zkrátka zdánlivě banální konstatování dalšího člověka, s kterým jsem kdysi celou věc konzultoval, a sice, že „žádný nápad, byť sebelepší, není garancí úspěchu“ a že „hranice mezi úspěchem a neúspěchem je hodně tenká.“

Až budete hotovi a bude Vám to celé jen trochu dávat smysl, tak ten svůj seznam vezměte a jděte s ním mezi lidi. Dodají Vám další argumenty. Většinou argumenty proti, ale to Vám pomůže celou věc ještě vycizelovat. Zatím bez čísel, ta přijdou na řadu v další fázi.

Nic nového pod sluncem, což? Tož, fest do teho! ?

FOTO zdroj: Studio uměleckých hraných filmů Praha

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *