Malý exkurz do historie – část 1

Hmmm, kola, řeknete si… Ale věděli jste, že právě bicykly stály u zrodu nejstarších automobilek?

Škodovku zná každý Čech – příběh Laurina s Klementem, původně strojníka s knihkupcem. Ti začínali s bicykly značky „Slavia“ (prodávaly se za 110 až 160 zlatých, což byla prý „cena pro výrobce velmi výhodná“).

Tu samou kapitolu ale mají za sebou např. i německé značky Mercedes a Opel, americký Dodge (bratři John a Horace Dodgeovi), anglické značky Rover, Morris (tvůrce slavného Mini Coopera) a Humber nebo francouzský Peugeot.

Záběr z fabriky značky Opel, rok 1912. Foto archiv automobilky.

S vozíky jako takovými začínala například značka Jaguar – její zakladatel William Lyons otevřel původně, v roce 1922 malou dílnu na výrobu postranních vozíků k motocyklům, které nesly značku Swallow (vlaštovka).

A lidi je od něj brali… Neboť co svět světem stojí, tahá s sebou člověk z místa na místo nejrůznější věci – ať už v ranci na holi, kterou si jen tak přehodil přes rameno, nebo na koni, oslu, velbloudovi atd. A čím víc možností a prostoru mu nabídnete, tím větší mu uděláte radost.

Takže není divu, že prakticky ihned po vynálezu kola a motorky přišly na svět i vozíky, v kterých se daly převážet nejen věci, ale i spolujezdci. Experimentovalo se se sajdkárou i s připojením klasického dvoukoláku, jak dokumentují fotky z německého Spolkového archivu.

Tím to začalo a na dlouhou dobu i skončilo (alespoň u bicyklů). Po druhé světové válce vozíky vystřídaly nosiče a sedačky, které se upevňovaly na rám mezi řidítka a sedlo (viz foto níže).

Někde jsou k vidění dodnes. V 90. letech zplastověly – ty klasické kovové jsou k vidění už jen hodně zřídka. Další plastová deformace, stejně nepohodlná a nepraktická, se dnes zhusta montuje za sedlo místo nosiče.

Ideu vozíků oprášili v 70. letech v Americe, ale o tom v dalším dílu našeho seriálu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *