Jezdit, nebo nejezdit?

Pro spoustu z nás je kolo nenahraditelná věc. Ten pocit, když na něj člověk skočí a rozjede se.

Šlápne do pedálů a protáhne nohy, ruce i záda. Hlava se rázem vyčistí, myslíme jen na to, kudy se dáme. Tohle všechno ještě umocňuje jaro, který z nás zázračně vyssává zimnici krátkých dnů orámovaných šedavou mlhou inverze nebo černočernou tmou. Není proto divu, že se jara nemůžeme dočkat.

To letošní jaro ale bude trochu jiný, byť už nás na kola vytáhlo. Všichni dnes musíme respektovat určitá pravidla a čím důsledněji je budeme dodržovat, tím rychleji je budeme moct zrušit a vrátíme se k normálu. Ta pravidla mluví o tom, že bychom teď od sebe měli udržovat distanc a chránit sebe i druhé nošením roušek. Je to minimum ve srovnání s tím, k čemu museli přikročit například v Itálii nebo ve Španělsku. A měli bychom za to být rádi.

Můžeme ven a můžeme na kolo. Otázkou je, jestli je to dobrý nápad. Člověk pohyb potřebuje, o tom žádná, a kolo je skvělé v tom, že se s ním i dobře bavíme, ne každý má ale za domem lesy, ve kterých se může prohánět, aníž by kohokoliv potkal. Ne každý je taky zvyklý dovádět na kole stejně, někdo kolo pojímá víc adrenalinově. Sem tam si pak i něco narazí nebo dokonce zlomí. A pak musí do nemocnice, kde je dnes šrumec kvůli testům na koronavirus.

V sousedním Německu je mezi bikery hodně populární adrenalinovější enduro, a i proto přišla tamní oblíbená webová platforma MTB News s výzvou, aby bikeři se skákáním a dalšími ekvilibristikami na pár týdnů přestali. Jasně, souvisí to i s mnohem větším počtem infikovaných a hospitalizovaných lidí, jichž je procentuálně mnohem víc než u nás, ale i tak je to na zvážení. “Personál v nemocnicích je momentálně pod velkým tlakem, berte na to ohled… Když se zraníte na kole, přiděláte tím jen lékařům a sestrám práci,” varuje MTB News.

Jezdit na kole nám nikdo nezakázal, zaplaťpámbů, měli bychom ale dodržovat pár základních pravidel. A ta samozřejmě platí i pro ty z nás, kdo za kolo připojují vozík. O nic složitého přitom nejde:

ať už jedete kamkoliv, vezměte si roušku. Domluvili jsme se na tom, že je teď nějakou dobu budeme nosit, mělo by to platit i na kole. Potkal jsem teď pár starších pardů na silničkách, kteří ji neměli, a projížděli přitom dokonce městem. Respektují to naopak zhusta děti, ty ji měli nasazenou i na lesních cestách (aspoň těch pár, které jsem viděl já)

zkusme pár dní tolik neblbnout. Opatrnější ježdění, taky ježdění, zaplaťpámbů za něj. A úrazovkám se uleví (byť, statisticky vzato, nejvíc úrazů se odehraje v domácnostech, kde teď trávíme ještě víc času než normálně, takže pro jistotu – dávejme si pozor i doma)

co se vozíku týče, dítě je v něm dobře chráněné, nebojte. Je to pro něj taková jedna velká bezpečná rouška. K zastávkám vybírejte pokud možno místa, kde nikdo jiný není, a teprve tam odepínejte ochrannou fólii a pouštějte prcka ven. Jinými slovy, k vyjížďkám volte víc než kdy jindy terénní nebo lesní cesty, kde neriskujete bližší kontakt s jinými lidmi

Závěrem vám všem přejeme pevné zdraví i nervy a prosíme vás, abyste to ještě těch pár dní vydrželi. Ostatně, jsme na tom teď všichni úplně stejně.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *