Nabídka, kterou jsme odmítli

Začátkem února jsme dostali neobvyklou nabídku z Holandska.

Jistý manželský pár už přestalo bavit vyrábět nafukovací atrakce jako skákací hrady atd. a rozhodli se prodat svou firmu, která podle všeho patřila k největším svého druhu v Evropě. Podnikat ale chtějí dál a stejně tak vyrábět. Jen si vybrali jinej sortiment – kočárky. Nás v KoloFogo oslovili s tím, že bychom pro ně ty kočárky vyráběli. Oni je pak plánují prodávat „v Evropě, Americe, na Blízkém východě a v Asii“.

Na jednu stranu nás potěšilo, že si někdo všimnul naší práce, ohodnotil ji jako kvalitní a rád by právě k nám lokalizoval svoji výrobu. Na stranu druhou je to přesně to, co bychom udělali neradi. A bohužel i přesně to, u čeho spousta tuzemských firem skončí.

Nic proti tomu, z čistě ekonomickýho hlediska to dává smysl (zatímco my bojujeme o každou zakázku ? Ale jenom do určitý míry. Ostatně, právě proto se tu tolik mluví o tom, že jsme sice šikovný, ale všude nás berou jen jako „montovnu“. To jest místo, kde vznikaj jen dílčí věci, případně na zakázku celý produkty, který se pak za hranicema opatřej značkou a prodaj. Tím pádem tratíme na tom, co je přitom naší největší devizou – nápady a zručnost.

Píše se o tom dokola, nedávno o tom referovaly Hospodářky: „Problémem českého exportu je, že jsme dobří dodavatelé, ale chybí nám finální výrobky,“ naráží ekonomka Helena Horská z Raiffeisenbank na to, že vyšší marži získávají firmy v zahraničí, kterým ty české dodávají pouze jejich menší části. Diskuse, kam vyvážet, je podle ní chybná. „Spíše než na jaké trhy se české firmy mají zaměřit na typ výrobků, které nabízejí. Podniků, které umí získat nejvyšší marži za služby a finální výrobky, tolik není,“ dodala. Teprve pak se promění struktura exportu, protože cenou práce už v Česku konkurovat nemůžeme.

S výrobou v Číně to už dneska není jen tak. Najít tam spolehlivého dodavatele dá podle všeho velkou práci, kdo se tam nechytil už před lety, dnes tápe. Ale problém mají i ti, kteří se tam chytli, jak dokazuje další nedávnej článek z Hospodářek o firmě Alpine Pro.

Takže se firmy logicky rozhlížejí po Evropě. Kamarádka Eva Navrátilová, která mi pomáhala s vývojem našeho kočárku, jinak ale napevno zakotvila v Holandsku s výrobou velomobilů, našla s manželem a majitelem firmy dodavatele v Rumunsku. Od řady svých českých dodavatelů pak vím, že vyrábějí tu pro Němce, tu pro Rakušany nebo pro Švýcary…

Těžko říct, v čem je problém. Jasně, zdaleka nejtěžší je uchytit se a následně se udržet na trhu. Tím spíš na trhu venku. Ale jde to. Příkladem budiž firma Milos kamaráda Františka Zykána, která spolykala veškerou konkurenci a je dnes největším výrobcem nosných konstrukcí na pódia na světě.

Nehraju si na hrdinu, jevím se spíš jako blbec. Ale nezačal jsem to celý dělat pro to, abych nakonec vyráběl pro někoho jinýho. Zkrátka, buď se chytím s vlastním nápadem, nebo na to prostě nemám a půjdu dělat něco jinýho ?

Foto: archiv/Michael Tomeš

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *