Bike škola v Toulovcových Maštalích

Když jsme před dvěma lety v Proseči přistáli s naší malosériovou výrobou vozíku za kolo KoloFogo, nebylo to úplnou náhodou.

Právě z Proseče jsem už nějakou dobu předtím s čím dál větší chutí vyrážel na kole na lesní a písčité traily Toulovcových Maštalí.

Od začátku jsme si pohrávali s myšlenkou přitáhnout sem víc lidí. Ne že by o tomhle koutě bikeři nevěděli, ostatně už pěkných pár let se v červnu sjíždějí právě do Proseče na tradiční závody Cyklomaštale. Ale málokdo zůstane déle než jeden den. Proto jsme už před dvěma lety sondovali, jestli by i právě tady nemohl vzniknout singltrek. Ne přímo v Maštalích, samozřejmě, ty jsou chráněnou krajinnou oblastí. Spousta krásných lesů a terénů se však nabízí hned za humny Proseče.

Myšlenka zaujala jak starostu Proseče Jana Macháčka, tak šéfku sdružení Toulovcovy Maštale Lucku Oherovou. Přiznám se, že nám jde i o to do Proseče přitáhnout našeho kamaráda a testovacího jezdce naší jednokolky Pepu Dresslera, aby tady jednou za čas udělal jeden ze svých kempů Školy kola – buď pro děti, nebo pro dospělé. I na tom všem teď pracujeme.

Nechceme ale jen čekat, až se všechno tohle povede. Naše vlastní děti rychle rostou, stejně jako děti našich kamarádů, chtějí jezdit a chtějí se učit, a nám se zdá škoda nevyužít už teď potenciálu, který tahle lokalita má. Máme v Proseči fabriku s ideální polohou – na kraji obce u příjezdové silnice od Litomyšle. Tu fabriku využíváme pro výrobu jen z určité části, zbylou část můžeme využít pro základnu servisu a kurzů. Fabriku dáváme dohromady, aktuálně opravujeme fasádu a nechali jsme vyklidit a vyasfaltovat parkoviště před ní, kde se dá bez problémů také trénovat – viz foto.

Zvažovaná Bike škola by děti měla vzdělávat v následujících dovednostech:

technika jízdy na MTB kole : zvládání zatáček, překážek, přejezdů a skoků, správná technika výjezdů do kopce, brždění atd. Zní to jednoduše, ale bývá docela fuška odnaučit nás všechny špatným návykům. Naučíme děti jak zvládat sjezd, jak číst trať tak, aby je nepřekvapil terén, jak pracovat s tělem a využívat balanc tak, aby si jízdu co nejvíc užily. Zkrátka, jak se nebát a mít z kola radost.

hravě o stavbě a údržbě kola : co má který komponent rámu za funkci? Jak funguje nižší a vyšší posez a jak jej „odladit“? Jak správně pečovat o řetěz, brzdy atd. aneb trocha techniky nikoho nezabije, naopak. Děti se naučí vybírat kolo podle typu jízdy, který je nejvíc baví (sjezd, trial, cross-country atd.), naučí se o kolo pečovat, kontrolovat jej před každou jízdou a základní způsoby seřizování. Ať zkrátka nejsou v koncích, když pak někde byť jen píchnou ?

stavění tratí a trailů : rádi bychom jednou za čas pozvali pár našich známých, co stavějí traily, aby nám pomohli s těmi našimi v Proseči. Děti dostanou šanci se na stavbě trailů spolupodílet, vymýšlet klopené zatáčky, přejezdy a skokánky…

Kdo budou lektoři?

– plánujeme v první řadě oslovit pár šikovných kluků a holek z Proseče a okolí, kteří provozují místní pumptrack i bikepark. Jsou to převážně trialisté, ale velmi šikovní. Spolupracovat budeme rádi s každým, kdo se nám nabídne. Prvořadým kritériem pro nás bude, aby měl rád kolo a uměl to s dětmi.

– pravidelně by u nás měli hostovat i pozvaní lektoři „zvenku“. Nechci zatím nic slibovat, ale známých máme fůru ?

Proč právě v Proseči?

– budeme v centru Toulovcových Maštalí s jejich lesními traily nejrůznější náročnosti (od fabriky/základny cca 500 m), přesto ne v nedostupné divočině. Z Litomyšle je to autem 20 minut, přímé autobusy jezdí tam a zpátky každou hodinu a cesta trvá 40 minut.

– možnost uskladnění kol dětí v areálu zajištěné fabriky (děti by mohly přes týden nechávat kola u nás, nemusejí je vozit na každý trénink).

Zatím zjišťujeme zájem. Každopádně, pokud Vás náš záměr zaujal, uvítáme nejen když jej budete šířit dál mezi své kamarády a známé, ale i všechny Vaše podněty. Předem díky. Za tým KoloFogo Pavel Černý